sobota, 28 stycznia 2017

Taniec smoka





Taniec smoka to najbardziej rozpoznawalna chińska tradycja.  Wykonywany jest najczęściej podczas festiwali, Chińskiego Nowego Roku a także ślubów. Jest to zawsze zwieńczenie, punkt kulminacyjny imprezy ( wiadomo to co najlepsze, zawsze na koniec).  Początki tego niesamowitego przedstawienia sięgają czasów dynastii Han.



W przeciwieństwie do kultury europejskiej chiński smok nie jest złą istotą. Wręcz przeciwnie, w chińskiej kulturze oznacza mądrość, siłę, bogactwo oraz włada pogodą. Taniec smoka na początku wykonywano aby uczcić przodków lub wywołać życiodajny deszcz. Istnieje legenda wyjaśniająca tą tradycję.

Pewnego dnia Smoczy Król poczuł okropny ból w okolicach pasa. Pomimo zjedzenia wszelkich lekarstw do jakich miał dostęp, ból nie ustąpił. Nie widząc innego wyjścia Smoczy Król przybrał swoją ludzką formę i poszedł po radę do lekarza. Po oględzinach lekarz orzekł: ”Nie jesteś człowiekiem”. Zrozumiawszy,  że dłużej nie może udawać  Smoczy Król wrócił do swojej prawdziwej postaci. Doktor wtedy przeprowadził niewielką operację w okolicy pleców smoka i obłożył ranę ziołami. Smoczy Król od razu poczuł ulgę. W podziękowaniu za pomoc lekarza, Smoczy król powiedział: ” Tańczcie w przebraniu w formie smoka a będziecie mieć zapewnioną dobrą pogodę i obfite zbiory.” Wieść szybko się rozniosła i ludzie zaczęli tańczyć podczas suszy oczekując deszczu.


Aktualnie tańczący smok ma odstraszać wszelkie złe duchy i przynosić szczęście. Chińczycy wierzą, że im dłuższy smok tym więcej szczęścia przyniesie.


Budowa smoka

Smok składa się z kilku/kilkunastu części zamieszczonych na  kijach. Tułów zrobiony jest  z lekkiej i gibkiej spirali obszytej kolorowym materiałem. Najbardziej ozdobnymi częściami są oczywiście ogon i głowa. Jako że taniec zawiera wiele elementów akrobatycznych, do budowy smoka używa się lekkich materiałów, głównie aluminium i plastiku. W dawnych czasach stosowano bambusowe spirale i drewniane elementy. Głowa smoka na ogół jest nieco mniejsza od tułowia. Ma to na celu nadanie smokowi bardziej opływowego kształtu aby można nim było szybciej i łatwiej biegać.


Kolorystyka

Kolor smoka ma ogromne znaczenie gdyż kryje się za nim symbolika

Zielony smok symbolizuje obfite zbiory i tańczy na wiosnę,
Żółty symbolizuje kolor imperium,
Biały przeznaczony jest na jesień,
Czarny na zimę,
Czerwony oznacza lato i ekscytację i radość,
Złoty lub Srebrny oznacza pomyślność.

Zielony, żółty, czerwony, biały i czarny symbolizują też pięć elementów: drewno, ogień, ziemię, metal i wodę.


Taniec

Jak już wcześniej wspominałam im smok dłuższy, tym lepiej. Jednak operowanie takim smokiem wymaga wielu wykwalifikowanych ludzi. W całych Chinach jest mnóstwo grup akrobatycznych i cyrkowych, które trudnią się tą dyscypliną. To jak będzie ostatecznie wyglądał taki taniec zależy jedynie od pomysłowości i umiejętności danej grupy. Podstawowym ruchem jest kołysanie na strony kolejno każdej części smoka. Na ten ruch nakładane są kolejne sekwencje i akrobacje. Smok biega, przysiada, wzlatuje i robi fikołki. Wszystko dzięki osobom trzymającym kije, którymi ożywiają tą spektakularną bestię. Jest wiele wariacji, na przykład: „dwa smoki ścigające się”, „poszukiwanie perły”, „jaskinia chmur” czy „pościg za perłą”.



Najczęściej można znaleźć filmiki smoka ścigającego kulę na kiju. To właśnie „perła mądrości” lub jajko stanowiące źródło życia. Smok ścigający perłę, symbolizuje pogoń za mądrością i doskonaleniem. Płomienie na kuli mogą symbolizować pioruny lub po prostu ogień. W takim układzie smok powtarza wszystkie ruchy kuli.

Muzyka

Taniec smoka jest raczej szybki tak więc muzyka jest bardzo rytmiczna i intensywna. Rytm wygrywany jest na bębnach, talerzach, cymbałach i gongach. Zespoły grające dla smoków ćwiczą synchronizację latami.



Podsumowując

Tańczący smok stał się symbolem Chin i jednym z najbardziej charakterystycznych zwierząt mitycznych. Ze względu na oryginalność, taniec smoka podbił serce ludzi w wielu zakątkach świata. Wszędzie tam gdzie wyemigrowali Chińczycy jest kontynuowana tradycja smoczego tańca. W wielu miejscach na świecie szkoły Tai chi i Kung fu mają w swoim programie naukę tańca smokiem i występują na różnych festiwalach.



Ciekawostki

Taniec smoka wykonywany jest przez wyszkolonych tancerzy i akrobatów. Jeśli natrafimy na filmik z młodzieżą wykonującą taniec smoka to będą to najprawdopodobniej adepci szkoły cyrkowej lub akrobatycznej. Na start dostają smoka i stopniowo uczą się synchronizacji, wystąpień publicznych i poprawiają swoje umiejętności.

Na przestrzeni roku organizowane są zawody tańca smoka.

Chińczycy wierzyli że kobieta może urodzić smoka.

A oto na co można natrafić w czeluściach You Tube gdy wpiszesz dragon dance:







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz